فروشگاه مینی نی نی mini-nini.com

اسباب‌بازی اتحادیه متولی ندارد

اسباب‌بازی اتحادیه متولی ندارد

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی با بیان اینکه آمار در زمینه تولید، واردات و مصرف اسباب بازی ناقص و محدود است، تصریح کرد: در زمینه مصرف اسباب بازی پژوهش‌هایی انجام شده که خیلی دقیق نیست، اما این پژوهش‌ها نشان می‌دهد مصرف سرانه اسباب بازی برای هر کودک زیر ۱۴ سال در ایران حدود ۱۰ تا ۲۰ دلار است.
اسباب‌بازی اتحادیه متولی ندارد

حامد تاملی با اشاره به ممنوعیت واردات اسباب بازی تا اوایل دهه ۸۰، اظهار کرد: از اوایل دهه ۸۰ شورای نظارت بر اسباب‌بازی از طرف شورای‌عالی فرهنگی تایید و مصوب شد و واردات اسباب بازی براساس قوانین و آیین‌نامه‌های شورای‌عالی نظارت بر اسباب بازی مجاز است. یعنی واردکنندگان اسباب بازی علاوه بر بحث‌های حقوقی، قانونی و گمرکی باید تاییدیه شورای نظارت بر اسباب بازی را هم داشته باشد. شورای نظارت بر اسباب بازی کالا را به لحاظ فرهنگی بررسی می‌کند و جزو ارگان‌هایی است که باید تاییدیه بدهد تا کالا از گمرک آزاد شود.

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی با بیان اینکه اسباب‌بازی اتحادیه مشخصی ندارد، تصریح کرد: به‌دلیل تنوع تولیدات اسباب بازی در مواد و فناوری مورد استفاده، اتحادیه مشخصی ندارد و تولیدکنندگان جواز کسب مشخص تولید اسباب بازی نمی‌گیرند.

بنابراین تولیدکنندگان اسباب بازی چند دسته هستند که براساس متریال مورد استفاده از اتحادیه‌های مختلف از جمله پلاستیک، درودگران و خرازی جواز می‌گیرند. برخی از تولیدکنندگان هم از وزارت صنعت، معدن و تجارت جواز کارخانه و کارگاه دارند. تعداد زیادی از تولیدکنندگان اسباب‌بازی هم مجوزی ندارند بنابراین به‌دلیل تنوع زیادی که وجود دارد نمی‌توان آمار دقیقی به دست آورد.

البته به گفته وی انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی که حدود سه سال است فعالیت می‌کند ۱۳۰ تا ۱۴۰ تولیدکننده فعال دارد، اما جواز آنها در حوزه‌های مختلف است. حتی ممکن است یک فرد کار تولید را انجام دهد و اصلا بار حقوقی نداشته باشد. با توجه به نوپا بودن انجمن، بحث‌های مربوط به بیمه و مالیات، شفاف نبودن برخی قوانین و نبود ساختار حقوقی در برخی واحدهای تولیدی آمار دقیقی از میزان تولید این واحدها در دسترس نیست.

   عراق، مقصد اصلی صادرات اسباب بازی ایرانی

تاملی در ادامه وضعیت صادرات اسباب‌بازی در سال گذشته را بهتر از امسال توصیف کرد و گفت: در سال‌جاری به‌دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا صادرات کاهش زیادی داشته، اما طی دو سال گذشته با جهش قیمت دلار و با توجه به نبود تولیدکننده اسباب بازی در منطقه، شرکت‌هایی که محصولات خوب و با کیفیت تولید کردند صادرات خوبی به‌ویژه به کشور عراق که در سال‌های اخیر مشتری اصلی صادرات ایران بوده، داشته‌اند.

عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب‌بازی گردش مالی صنعت اسباب‌بازی در سال ۲۰۱۷ را با ۳/ ۲‌درصد رشد نسبت به سال قبلش، ۸۹ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: آمریکا بزرگ‌ترین کشور این صنعت است که بازار آن در سال ۲۰۱۷ به اندازه ۲۷ میلیارد دلار بوده است.

همچنین صادرات جهانی اسباب بازی در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۱۳ میلیارد دلار بوده و چین، هنگ کنگ و آمریکا سه کشور اول صادرکننده این کالا بوده‌اند.

کل واردات اسباب بازی در سال ۲۰۱۷ معادل ۱۱۸ میلیارد دلار بوده که آمریکا، آلمان و ژاپن سه کشور اصلی واردکننده این محصول بوده‌اند. وی افزود: واردات اسباب بازی در سال ۲۰۱۷ با رشد ۲۰۰ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۳ به ۴/ ۱۵۴ میلیون دلار رسیده بود. در سال ۹۶ میزان صادرات اسباب بازی حدود ۱۵ میلیون دلار بوده و برخی از مقاصد صادرات این کالا نیز افغانستان، امارات، عراق، ایتالیا، آذربایجان و تایلند بوده است. ممکن است به‌صورت قاچاق هم کالایی صادر شده باشد که احتمالا میزان آن کم بوده است.

   ۴۰ میلیون دلار قاچاق

همچنین به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی بحث قاچاق در بخش اسباب‌بازی مشکلی جدی است، به‌طوری‌که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سال ۱۳۹۵ میزان قاچاق اسباب‌بازی را ۴۰ میلیون دلار تخمین زده بود.

به‌طور کلی واردات، رقیب تولیدکنندگان داخلی است، اما باید به این نکته توجه کرد که حجم تولید ما کم است و نوع تولید در داخل هم متفاوت از کالای وارداتی است. بنابراین رقابت وجود دارد اما نمی‌توان گفت که بازار یکدیگر را خراب می‌کنند.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با کاهش واردات تولید گسترده‌تر و متنوع‌تر شده، اظهار کرد: غالب تولیدکنندگان اسباب بازی در ایران در بخش بازی‌های فکری و آموزشی فعالیت می‌کنند و خلأ انواع دیگر اسباب بازی در بازار حس می‌شود. برخی از تولیدکنندگان هم کالاهای غیرفکری تولید کردند که فروش بهتری هم داشتند و تولیدکنندگان بیشتری به سمت این کالاها رفته‌اند. ذائقه کشورهای همسایه هم بیشتر به سمت این‌گونه اسباب‌‌بازی‌ها است.

   احتمال تولید اسباب‌بازی‌ الکترونیکی در آینده نزدیک

تاملی با بیان اینکه تولید برخی از انواع اسباب‌بازی مانند ماشین‌های کنترلی هم در ایران توجیه اقتصادی ندارد، تصریح کرد: با توجه به اینکه تولید این نوع کالاها نیاز به سرمایه‌گذاری بالا و در نتیجه فروش زیاد دارد که احتمالا با فروش در داخل محقق نمی‌شود و نیاز به بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی دارد؛ بنابراین تولیدکنندگان به سمت تولید اسباب‌بازی‌های الکترونیک نرفته‌اند. البته تا قبل از جهش آخر نرخ دلار واردات این نوع اسباب بازی‌ها توجیه اقتصادی داشت.

وی خاطرنشان کرد: همچنین با توجه به اینکه ۸۰ درصد تولید اسباب بازی دنیا در چین انجام می‌شود رقابت با قیمت و کیفیت آن خیلی سخت است. اما در سال‌های اخیر با افزایش نرخ ارز و ارزان‌تر بودن نیروی انسانی، مواد اولیه، فناوری و مونتاژ در ایران به نظر می‌رسد ورود تولیدکنندگان به دسته‌بندی‌های جدید اسباب بازی به صرفه است و این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک تولید اسباب بازی‌های الکترونیکی مانند ماشین کنترلی و عروسک‌های دارای کیت الکترونیک در کشور بیشتر شود.

فروشگاه اینترنتی مینی نی نی (mini-nini.com ) یکی از بزرگترین مزیت هایی که دارد این است که با شرکت های بزرگ صنعت اسباب بازی , بازی های فکری وسیسمونی نوزاد کشور از جمله شرکت های محترم دلیجان Delijan – بیبی لند Babyland – ارابه Arrabeh – زرین تویز Zarin toys – دورج تویز Dorj toys – صدرایی   Sadraie – صبا پلاستیک Saba plastic – امید پلاستیک  Omid plastic – جوان Javan – میکرو Micro – آریا  Aria– براوو Bravo  – سالار Salar– جی تویز Gtoys – مانلی Manelli– دنیای کودک Donyaye koodak و غیره ارتباطی تنگاتنگ دارد.

از این رو موارد مختلفی چون : اسباب بازی,اسباب بازی بچه گانه ,اسباب بازی دخترانه ,اسباب بازی پسرانه , اسباب بازی های تابستانی ,تفنگ ,ماشین ,ماشین کنترلی ,سه چرخه ,دوچرخه, اسکوتر ,بازی فکری ,بازی آموزشی ,ماشین بازی ,ماکت ماشین ,الاکلنگ ,تاب آویزی ,سرسره خانگی ,واکر و راکر ,لباس شخصیت های کارتونی ,بلز آموزشی ,آموزش موسیقی کودکان ,حیوانات اهلی ,موتوربازی ,خانه بازی ,ست ابزار کودکان ,حلقه ماساژ ,حلقه لاغری ,ماشین آتش نشانی ,کامیون بچگانه ,ماشین پلیس بچگانه ,مسلسل بچگانه ,آدمک بازی ,سیسمونی , کالسکه , روروئک , کریرنوزاد , صندلی غذاخوری , صندلی ماشین کودک , آغوشی نوزاد , تاب نوزاد , کیف لوازم کودک , ست وان حمام نوزاد ,ورزشی و سرگرمی ,توپ ,کیسه بوکس ,فوتبال دستی ,حلقه پرتاب ,بیلیارد ,منچ ,دوز ,مار پله ,شطرنج ,بسکتبال خانگی , اسکوتر بچگانه , اسکوتر s200 , اسکوتر چهارچرخ و غیره را در سایت خود به فروش میرساند.

راه ارتباطی سریع : لطفا جهت بررسی موجودی و استعلام قیمت های فروشگاه اینترنتی مینی نینی mini-nini.com بروز با شماره تماس ۰۹۱۲۶۲۱۵۵۴۵تماس حاصل نمایید .

دیدگاه‌ها (0)

مقایسه