فروشگاه مینی نی نی mini-nini.com

اسباب‌بازی‌ها در دوره انقلاب صنعتی

اسباب‌بازی‌ها در دوره انقلاب صنعتی

با وقوع انقلاب صنعتی این امکان به‌وجود آمد که اسباب‌بازی‌ها به‌صورت عمده تولید شده و به تدریج قیمت آنها کاهش یابد.
اسباب‌بازی‌ها در دوره انقلاب صنعتی

«جان اسپیلزبری» اولین پازل را در سال ۱۷۶۷ ساخت. او تمایل داشت تا از طریق تقسیم نقشه جغرافیایی به تکه‌های کوچک‌تر به آموزش جغرافیا بپردازد و به‌زودی این اقدام او تبدیل به سرگرمی برای مردم شد. کالیدوسکوپ (زیبابین) در سال ۱۸۱۶ توسط «دیوید بروستر» اختراع شد. کالیدوسکوپ وسیله‌ای است شامل آینه‌های دوار و اشیای رنگی و نامتصل مثل تیله، مهره، خرده‌ شیشه و تکه‌های کاغذ رنگی که بازتاب نور به آنها الگوهای رنگارنگ زیبایی را پدید می‌آورد.

فیلسوف «جان لاک» در سال ۱۶۹۳ بیان کرد که «اسباب‌بازی‌های همراه با تاس» که بر روی صفحه آن بازی‌ها حروفی نوشته شده است به یادگیری حروف الفبا به کودکان کمک می‌کند. در سال ۱۸۸۲، «آدلین ویتنی» بلوک‌های حروف الفبا را اختراع کرد.

در قرن نوزدهم، دختران طبقه متوسط با عروسک‌های چوبی یا چینی بازی می‌کردند.آنها همچنین خانه و مغازه‌های ماکت و عروسکی داشتند و طناب بازی می‌کردند. پسران در آن زمان تیله بازی می‌کردند یا با سربازان و قایق‌ها و قطارهای اسباب‌بازی به بازی می‌پرداختند.(جالب است که بدانید در آن زمان قطارهای اسباب‌بازی متحرکی وجود داشتند که سوخت موتور آنها از مشروبات الکلی بود!) در این زمان حتی کودکان فقیر نیز تعداد محدودی اسباب‌بازی داشتند یا مجبور بودند خودشان اسباب‌بازی برای خود بسازند.

بچه‌های خانواده‌های ثروتمند در قرن نوزدهم با اسب‌های الاکلنگی و اسباب‌بازی‌های کوکی نظیر حیوانات متحرک بازی می‌کردند. در این دوران قطارهای کوکی نیز مورد توجه عموم واقع شدند.

از دیگر اسباب‌بازی‌های اختراع شده در این دوران اسباب‌بازی‌ای به نام «دلقک در جعبه» بود. این اسباب‌بازی شامل یک جعبه بود که معمولا دلقکی عروسکی درون آن قرار داشت. با باز شدن در جعبه این دلقک توسط فنری که در زیر آن قرار داشت به بیرون پرت می‌شد و گاه آهنگی شروع به نواخته شدن می‌کرد.

اسباب‌بازی‌های ساده‌ای نظیر فرفره در این دوران مورد اقبال عموم قرار گرفت.کودکان با حلقه‌ها و استخوان‌های بند انگشتی بازی می‌کردند. دیگر بازی اختراع شده در این دوران بازی‌ای بود به نام «برداشتن تکه چوب» که در این بازی تکه چوب‌های مدادی شکل با رنگ‌های مختلف و به‌صورت درهم بر روی هم قرار می‌گرفتند و هر نفر باید چوب رنگی مربوط به خود را برمی‌داشت و مواظب بود تا سایر چوب‌ها نریزد.

در روزهای یکشنبه بازی‌ها شکل و رنگ مذهبی به خود می‌گرفت. مثلا کودکان حیوانات چوبی را سوار بر کشتی می‌کردند و با آن کشتی نوح درست می‌کردند.

کودکان همچنین نمایش‌های خیمه شب بازی و عروسک‌گردانی را دوست داشتند.

وسیله‌ای نیز در قرن ۱۷ به نام فانوس جادویی اختراع شد که مانند یک پروژکتور، تصاویر نقاشی شده یا عکس‌های ثبت شده را به وسیله یک منبع نور مصنوعی بر روی پرده به نمایش می‌گذاشت. این وسیله احتمالا توسط یک کشیش آلمانی به نام «آتاناسیوس کرشر» ظهور کرد و جنبه‌ای سرگرمی برای کودکان داشت.

 اسباب‌بازی‌ها در قرن بیستم

با شروع قرن بیستم اسباب‌بازی‌های جدید بسیاری به‌وجود آمدند. خمیر بازی در سال ۱۸۹۷ توسط «ویلیام هاربورت» اختراع شد و عرضه تجاری آن از سال ۱۹۰۰ آغاز گردید. در همان سال‌ها «فرانک هورنبی» یک اسباب‌بازی به نام «مکانو» را اختراع کرد. این اسباب‌بازی به نوعی اولین لگو ساخته شده در جهان بود. در این اسباب‌بازی قطعات فلزی و پلاستیکی متعددی وجود داشت که با پیچ و مهره به هم متصل می‌شدند و بدین وسیله کودکان می‌توانستند وسایل مکانیکی و متحرک را شبیه‌سازی کنند. عروسک‌های پولیشی که بسیار نرم و لطیف بودند نیز در اوایل قرن بیستم فراگیر شدند که از میان آنها می‌توان به خرس عروسکی(تدی) اشاره کرد.

در طول جنگ جهانی دوم اغلب کارخانه‌های اسباب‌بازی‌سازی رویکرد تولیدی خود را تغییر داده و به تولید محصولات جنگی پرداختند.

در اواخر قرن بیستم اسباب‌بازی‌های پلاستیکی و فلزی که تا قبل از آن فقط در اختیار قشر مرفه جامعه بودند، بیشتر تولید شده و لذا ارزان تر شده و در دسترس عموم قرار گرفتند. اتومبیل‌ها و قطارهای فلزی این دوران بسیار زیبا بودند. در دهه ۱۹۵۰ لگو‌ها از جمله اسباب‌بازی‌های مورد توجه کودکان بودند.

در سال ۱۹۵۲ اسباب‌بازی «آقای سیب زمینی» اختراع شد که یک سیب زمینی پلاستیکی به شکل چهره انسان بود که اجزای مختلف صورت آن قابل تغییر بود.اولین اسکیت بورد‌ها در سال ۱۹۵۸ اختراع شدند. عروسک‌های باربی در سال ۱۹۵۹ و سرباز متحرک و کوکی در سال ۱۹۶۶ اختراع شدند.

در اوایل دهه ۱۹۷۰ توپ‌های بزرگ لاستیکی اختراع شد. در همین سال‌ها تق تقه به‌وجود آمد که نوعی اسباب بود که از دو گوی و یک ریسمان ساخته شده بود. ظاهر این وسیله بازی، شبیه به یک سلاح جنگی آرژانتینی است. گوی‌های متصل به ریسمان بر اثر حرکت دست، بر خلاف جهت هم‌دیگر حرکت کرده و با برخورد به هم صدا تولید می‌کنند.

در اوخر قرن بیستم و با پیشرفت علوم کامپیوتری و دیجیتال، بازی‌های کامپیوتری و دیجیتال روانه بازار شدند که از جمله این بازی‌ها می‌توان به آتاری دستی، آتاری تلویزیونی، میکرو، سگا، پلی استیشن و… اشاره کرد.بازی‌های دیجیتال در طول قرن بیستم به سرعت ارتقا یافته و سهم بزرگی از بازار بازی را به خود اختصاص دادند.

منبع: تاریخ مختصر اسباب‌بازی، نوشته تیم لمبرت، ترجمه محمد عبابافها.

برگرفته از «مردم نامه»

فروشگاه اینترنتی مینی نی نی (mini-nini.com ) یکی از بزرگترین مزیت هایی که دارد این است که با شرکت های بزرگ صنعت اسباب بازی , بازی های فکری وسیسمونی نوزاد کشور از جمله شرکت های محترم دلیجان Delijan – بیبی لند Babyland – ارابه Arrabeh – زرین تویز Zarin toys – دورج تویز Dorj toys – صدرایی   Sadraie – صبا پلاستیک Saba plastic – امید پلاستیک  Omid plastic – جوان Javan – میکرو Micro – آریا  Aria– براوو Bravo  – سالار Salar– جی تویز Gtoys – مانلی Manelli– دنیای کودک Donyaye koodak و غیره ارتباطی تنگاتنگ دارد.

از این رو موارد مختلفی چون : اسباب بازی,اسباب بازی بچه گانه ,اسباب بازی دخترانه ,اسباب بازی پسرانه , اسباب بازی های تابستانی ,تفنگ ,ماشین ,ماشین کنترلی ,سه چرخه ,دوچرخه, اسکوتر ,بازی فکری ,بازی آموزشی ,ماشین بازی ,ماکت ماشین ,الاکلنگ ,تاب آویزی ,سرسره خانگی ,واکر و راکر ,لباس شخصیت های کارتونی ,بلز آموزشی ,آموزش موسیقی کودکان ,حیوانات اهلی ,موتوربازی ,خانه بازی ,ست ابزار کودکان ,حلقه ماساژ ,حلقه لاغری ,ماشین آتش نشانی ,کامیون بچگانه ,ماشین پلیس بچگانه ,مسلسل بچگانه ,آدمک بازی ,سیسمونی , کالسکه , روروئک , کریرنوزاد , صندلی غذاخوری , صندلی ماشین کودک , آغوشی نوزاد , تاب نوزاد , کیف لوازم کودک , ست وان حمام نوزاد ,ورزشی و سرگرمی ,توپ ,کیسه بوکس ,فوتبال دستی ,حلقه پرتاب ,بیلیارد ,منچ ,دوز ,مار پله ,شطرنج ,بسکتبال خانگی , اسکوتر بچگانه , اسکوتر s200 , اسکوتر چهارچرخ و غیره را در سایت خود به فروش میرساند.

راه ارتباطی سریع : لطفا جهت بررسی موجودی و استعلام قیمت های فروشگاه اینترنتی مینی نینی mini-nini.com بروز با شماره تماس ۰۹۱۲۶۲۱۵۵۴۵تماس حاصل نمایید .

دیدگاه‌ها (0)

مقایسه

ارسال سفارشات

مشتریان گرامی لطفا قبل از ثبت سفارش حتما بررسی های لازم را انجام دهید :

  1. سفارشات باربری تا قبل از 24 اسفند ماه قابل ارسال میباشد .(کالاهای حجیم مثل سرسره ها جزو این دسته هستند)
  2. سفارشات پستی برای کلیه شهرستان ها صرفا تا 26 اسفند ماه قابل ارسال هستند .
  3. کلیه سفارشات شهر تهران که با پیک ارسال میشود تا 27 اسفند قابل انجام هستند.

"مجموعه مینی نی نی از 27 اسفند الی 25 فروردین ماه هیچگونه فعالیتی (خرید-تحویل-ارسال-عودت وجه و...) نخواهد داشت "


مشتریان گرامی لطفا قبل از ثبت سفارش حتما بررسی های لازم را انجام دهید :

  1. سفارشات باربری تا قبل از 24 اسفند ماه قابل ارسال میباشد .(کالاهای حجیم مثل سرسره ها جزو این دسته هستند)
  2. سفارشات پستی برای کلیه شهرستان ها صرفا تا 26 اسفند ماه قابل ارسال هستند .
  3. کلیه سفارشات شهر تهران که با پیک ارسال میشود تا 27 اسفند قابل انجام هستند.

"مجموعه مینی نی نی از 27 اسفند الی 25 فروردین ماه هیچگونه فعالیتی (خرید-تحویل-ارسال-عودت وجه و...) نخواهد داشت "

This will close in 20 seconds